Válás, I. rész - Gyermekelhelyezés, avagy a szülői felügyeleti jog szabályozása

Forrás: Shutterstock -
válás ügyvéd mediátor szülői felügyeleti jog gyermekelhelyezés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Egy olyan házasság felbontása, ahol közös gyermek van, jóval többről szól, mint a vagyoni kérdések rendezése. A szép válásra való törekvés ebben az esetben elengedhetetlen, hiszen a gyermek(ek) traumatizálása elkerülhetetlen, de a mértékét minimálisra lehet csökkenteni. Azt, hogy milyen lehetőségek állnak fent a gyermek elhelyezését illetően, és mi jellemzi ezeket, dr. Knecht-Gothárd Kinga ügyvéd és mediátor tárja elénk.

Korábban gyermekelhelyezésről beszéltünk, de a jelenlegi törvényi szabályozás szerint szülői felügyeleti jog szabályozása a helyes megnevezés. A szülői felügyeleti jog gyakorlásának rendezése a válóperek legérzékenyebb része.

Dr. Knecht-Gothárd Kinga Fotó: Vass Nóra/ AppleHeart Photography

Azt mindannyian tudjuk, hogy egy kiskorú gyermek szülői felügyelet vagy gyámság alatt áll. Kiskorú gyermek nem lehet felügyelet nélkül. A gyermek alapesetben a szülő(k) felügyelete alatt van, de ha a gyermek szülei valamilyen oknál fogva nem képesek róla gondoskodni, a gyermek gyámság alá kerül.

Ha válásra kerül a sor, értelemszerűen mindkét szülő ragaszkodik ahhoz, hogy a gyermekét korlátozás nélkül nevelhesse, gondozhassa tovább, kapcsolatot tarthasson vele. Ha a szülők között egyetértés van a házasság felbontása tekintetében, a szülői felügyelet, kapcsolattartás kérdésében is egyezségre törekednek. Ha indulatok vannak – és általában ez jellemző ma a válásokra – ott nehezebb ez a kérdés.

A főszabály szerint a szülőket közösen illeti meg a felügyeleti jog, akár együtt élnek, akár külön, hacsak megállapodásban, vagy a gyámhivatal, illetve a bíróság másképp nem rendelkezik.

Ha válásra kerül a sor, értelemszerűen mindkét szülő ragaszkodik ahhoz, hogy a gyermekét korlátozás nélkül nevelhesse Forrás: Shutterstock

A szülőket mind a jogok, mind a kötelezettségek egyenlően illetik meg. Gyakran hallani olyan véleményeket, hogy a házasság felbontása esetén, a gyermek vonatkozásában az anya előjogokkal rendelkezik az apával szemben. Nem, nincs ilyen előjog. A bíróságnak mindig azt kell vizsgálnia, hogy mi a gyermek mindenek felett álló, elsődleges érdeke, melyik szülő tud megfelelőbb légkört kialakítani a gyermek egészséges fejlődéséhez. A gyakorlatban több esetben marad a gyermek az anyával, de ez nem az anya előjogai miatt van így, hanem az addig kialakult családi viszonyok miatt. A legtöbb családban az anya neveli a gyermeket, az apa dolgozik, a gyermek nevelésével kapcsolatos feladatokat többnyire az anya látja el, így pl. az anya és a gyermek között szorosabb érzelmi viszony áll fenn, és kialakul egyfajta mindennapi rutin az életvitelükre vonatkozóan.

A jelenlegi törvényi szabályozás elsősorban a szülőkre bízza, hogy ebben a kérdésben hogyan állapodnak meg. E szerint a külön élő szülők dönthetnek úgy, hogy:

  • a szülői felügyeletet közösen gyakorolják,
  • a szülői felügyelettel kapcsolatos jogokat és kötelezettségeket egymás között megosztják,
  • a szülői felügyeletet teljes körűen csak az egyikük gyakorolja, jellemzően az, akivel a gyermek(ek) azonos lakóhelyen laknak.
Válás esetén a bíróságnak mindig azt kell vizsgálnia, hogy mi a gyermek mindenek felett álló, elsődleges érdeke Forrás: Shutterstock

Azt tudni kell, hogy a közös szülői felügyeletnek csak a szülők közös kérelme esetén van helye. A bíróság nem hozhat olyan döntést, hogy közös a felügyelet, ha a felek között nincs teljes egyetértés, hisz az egy olyan nagyfokú együttműködést kíván, ami vitás, indulatokkal teli helyzetben kivitelezhetetlen.

Bár a törvény a szülőkre bízza, hogy a gyermek nevelésének, lakhatásának kérdéseiben megállapodjanak, a bíróság nem hagyhat jóvá olyan megállapodást, amely nyilvánvalóan a gyermek érdekeivel ellentétes.

A megállapodásban figyelemmel kell lenniük arra, hogy olyan szabályokat alakítsanak ki, amelyek a gyermek megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődését biztosítja.
A válási mediáció alatt mediátorként semleges vagyok, a két fél között középen állok, egyik fél érdekeit sem képviselem, viszont ha gyermek is érintett, azt mindig elmondom, hogy az ő érdekeit mindig szem előtt kell tartanom. Hiába hoznak meg egy olyan megállapodást, amit a bíróság nem fog jóváhagyni.

Abban az esetben, ha a külön élő szülők a szülői felügyelet közös gyakorlásában vagy az azzal kapcsolatos jogok és kötelezettségek gyakorlásában nem tudnak megállapodni, a szülői felügyelet rendezéséről a bíróság dönt. Ebben az esetben a bíróság kétféle döntést hozhat:

  • a szülői felügyeleti jog teljes körű gyakorlását az egyik szülőnek adja,
  • megosztja a szülők között, azaz meghatározza, hogy egyes szülői felügyeleti jogokat és kötelezettségeket melyik szülő milyen módon gyakorolja.
Ha a külön élő szülők a szülői felügyelet közös gyakorlásában nem tudnak megállapodni, a szülői felügyelet rendezéséről a bíróság dönt Forrás: Shutterstock

No de mi is a szülői felügyeleti jog tartalma?

A Ptk. 4:146 §.(2) bekezdése alapján a szülői felügyelet a kiskorú gyermek neve meghatározásának, gondozásának, nevelésének, tartózkodási helye meghatározásának, vagyona kezelésének, törvényes képviseletének jogát és kötelességét, a gyámnevezésnek és a gyámságból való kizárásnak a jogát foglalja magában.

A szülői felügyeleti jog tehát számos jogot és kötelezettséget tartalmaz. A válófélben lévő szülők a vita hevében sokszor egyfajta aduként kezelik a felügyeleti jog kérdését, és célként tűzik ki annak megszerzését/megtartását. Sokszor elhangzanak azok a kijelentések, hogy „elveszem tőled a gyereket", „nem engedem látni a gyereket".

Sajnos sokszor tapasztalom azt is, hogy a közös szülői felügyelethez – vagy éppen a teljes körű gyakorláshoz – való ragaszkodás mögött nincs valós igény, csupán valamiféle megtorlás, büntetés a volt társsal szemben.

Közös szülői felügyelet esetén a szülők közösen döntenek. Ha a bíróság a szülői felügyeleti jog teljes körű gyakorlását az egyik szülőnek adja, a másik szülő szülői felügyeleti jogát nem gyakorolhatja, de továbbra is megilleti az együttdöntés joga a gyermek sorsát érintő, lényeges kérdésekben. (A kiskorú gyermek nevének meghatározása és megváltoztatása, a szülőjével azonos lakóhelyén kívüli tartózkodási helyének meghatározása, iskolájának, életpályájának megválasztása, továbbá a gyermek huzamos időtartamú vagy letelepedés céljából történő külföldi tartózkodási helyének kijelölése, illetve állampolgárságának megváltoztatása.)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.